ورود

كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟

كساني كه Online هستند
در مجموع 1 كاربر Online ميباشد :: 0 كاربر ثبت نام شده، 0 كاربر مخفي و 1 مهمان

هيچ كدام

[ مُعاينة اللائحة بأكملها ]

بيشترين آمار حضور كاربران در سايت برابر 79 و در تاريخ الخميس ديسمبر 20, 2012 2:08 am بوده است.
المواضيع الأخيرة
» امتحانات دانش آموزان در سایر روزهای هفته برگزار شود
الإثنين نوفمبر 23, 2015 3:54 pm من طرف بهروز ستاری

» نتوانستیم برای اشتغال زندانیان برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم
الإثنين نوفمبر 23, 2015 3:53 pm من طرف بهروز ستاری

» مجمع کشورهای صادرکننده گاز در محل اجلاس سران
الإثنين نوفمبر 23, 2015 3:51 pm من طرف بهروز ستاری

» مجال دادن به مردم در فعالیت های صحیح اسلامی
الإثنين نوفمبر 23, 2015 3:42 pm من طرف بهروز ستاری

» بدهی نظام سلامت را پرداخت می کنیم
الإثنين نوفمبر 23, 2015 3:41 pm من طرف بهروز ستاری

» هزار میلیارد تومان از بدهی بیمه ها به نظام سلامت پرداخت شود
الإثنين نوفمبر 23, 2015 3:40 pm من طرف بهروز ستاری

» برگزاری انتخاباتی پرشور در اسفند
الإثنين نوفمبر 23, 2015 3:39 pm من طرف بهروز ستاری

» عرضه بيمه نامه عتبات عاليات اربعين
الإثنين نوفمبر 23, 2015 3:38 pm من طرف بهروز ستاری

» نرخ تورم مناطق شهری را در دوازده ماه
الإثنين نوفمبر 23, 2015 3:17 pm من طرف بهروز ستاری

» مسابقات هندبال قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک
الإثنين نوفمبر 23, 2015 3:17 pm من طرف بهروز ستاری

» لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی سیستان
الإثنين نوفمبر 23, 2015 3:16 pm من طرف بهروز ستاری

» تسريع در صدور رواديد زائران اربعين
الإثنين نوفمبر 23, 2015 3:15 pm من طرف بهروز ستاری

» بیست و هفتمین رییس مجلس ترکیه
الإثنين نوفمبر 23, 2015 1:53 pm من طرف بهروز ستاری

کتاب سرخ - مجموعه سخنان حکيم ارد بزرگ

أفضل 10 أعضاء في هذا المنتدى
فرزانه شیدا - 946

ژاله گلستان - 676

حسین رخشان فر - 409

parisa - 369

behnam - 335

سعیده خردمند - 306

Hamid Alipour - 277

بهروز ستاری - 240

مهین صابری - 238

asal vahidi - 229

فلسفه ی ذهن /پیشخوان اندیشه

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل

فلسفه ی ذهن /پیشخوان اندیشه

پست من طرف فرزانه شیدا في الأربعاء فبراير 24, 2010 12:01 am

سخنی چند با دوستان مبتدی(مهدی پدرام )از سایت فلسفه ی ذهن

جام جم فلسفه متعلق به تمامی اهالی اندیشه است
مطالب منتشر شده توسط دیگران را بخوانید
و نوشتارهای خود را نیز برای مطالعه دیگران به اشتراک بگذارید
لطفا فقط مصرف کننده نباشید

از سایت جام جم اندیشه (فلسفه ی ذهن*)پیشخوان اندیشه
http://www.mashghefarhang.philnama.com
در طول مدت فعالیت سایت با افراد بسیاری مواجه شدم که علاقه مند به فلسفه بودند و تاکنون مطالعه چندانی در این زمینه نداشتند و برای شروع کار راهنمایی می خواستند. مطلب زیر در پاسخ به درخواست این عزیزان نگاشته شده است .

چند توصیه برای دوستان مبتدی :
1 شما اولین گام و در واقع مهمترین گام را برای ورود به این وادی برداشته اید . این گام چیزی نیست جز میل به دانستن و پی گیری این میل . معنای تحت الفظی فلسفه هم عشق به دانایی است که با چیزی که ما به عنوان فلسفه می شناسیم مطابقت فراوانی هم دارد.
2 فلسفه را صرفا برای دانستن و آگاهی بخوانید نه یافتن دلیل و مدرک برای پیش فرض ها و عقاید پیشین -که شاید اکنون سعی در اثبات آنها دارید - . زیرا مهمترین ویژگی یک فیلسوف و علاقه مند به فلسفه بعد از همان میل به دانستن, توانایی او در در کنار زدن تعصب ها و پیش داوریها و دگم اندیشی هایش نسبت به مسائل گوناگون است .
3 باید توجه داشت مطالعه و کار فلسفی جدای از فلسفیدن فیلسوفان واحتمالا ابداع اندیشه های جدید چیزی نیست جز بررسی وتجزیه تحلیل افکار وعقاید چه در حال و چه در گذشته . از اینجا اهمییت تاریخ فلسفه در مطالعه فلسفی روشن می شود .
اینگونه چنین به نظر می رسد که برای ورود به فلسفه بعد از تصمیم به کنار گذاشتن تعصب ها و دگم های عقیدتی مناسب ترین کار مطالعه تاریخ فلسفه باشد .
کتابهای تاریخ فلسفه زیادی نیز به همین منظور نگاشته شده است. که در اینجا چند نمونه از آنها که ترجمه فارسی آنها نیز موجود است را ذکر می کنم .

1 تاریخ فلسفه - نوشته ویل دورانت : این کتاب که به زبانی نسبتا ساده نوشته شده است و توسط عباس زریاب به فارسی ترجمه شده است. برای شروع تا حدودی کتاب مناسبی به نظر می رسد . ایراد عمده این کتاب ناقص بودن آن و عدم اشاره به بسیاری از فیلسوفان و جریانهای فلسفی مهم است .
2 تاریخ فلسفه فردریک کاپلستون : این کتاب تقریبا کامل ترین تاریخ فلسفه در دسترس است ولی چندان برای آغاز مطالعه فلسفی مناسب به نظر نمی رسد.
3 سیر حکمت در اروپا تالیف محمد علی فروغی : این کتاب که اولین تاریخ فلسفه ایرانی به شکل امروزی است مطالب آن تا قرن نوزدهم نسبتا کامل می باشد . شایان ذکر هرچند لحن و شیوه نگارش این کتاب با روش امروزی تفاوت دارد و نسبتا قدیمی است اما در عین حال گویا و شیوا نیز می باشد .
4 دنیای سوفی (داستانی در باره تاریخ فلسفه) نوشته یوستین گردر : ترجمه این کتاب از حسن کامشاد توسط انتشارات نیلوفر منتشر شده است . من شخصا به تمام علاقه مندانی که به تازگی قصد مطالعه فلسفه را کرده اند خواندن این کتاب را توصیه می کنم . در این کتاب تاریخ فلسفه در قالب رمانی شیرین بیان شده است .در طی ماجرای داستان که خود حاوی مطالب فلسفی است , تاریخ فلسفه از زبان یک فیلسوف که قصد آموزش فلسفه به دختری پانزده ساله را دارد به شیوه ای بسیار زیبا بیان می شود . در ابتدا ممکن است به دلیل زبان ساده کتاب چنین برداشت شود که مطالب سطحی و بچه گانه است در حالیکه هرگز چنین نیست و حتی خواندن این کتاب برای کسانی که قبلا تاریخ فلسفه های دیگری را نیز مطالعه کرده اند خالی از لطف نمی باشد.
5 تاریخ فلسفه غرب نوشته برتراند راسل (ترجمه نجف دریابندری) : به نظر من بعد از مطالعه دنیای سوفی این کتاب مناسب ترین گزینه برای مطالعه بیشتر است . در این کتاب راسل تاریخ فلسفه از یونان باستان تا فلسفه معاصر را به شکل دقیق و تحلیلی مورد بررسی قرار می دهد . او همانگونه که در مقدمه این کتاب ذکر کرده فیلسوفان را هم علت می داند و هم معلول: از سویی معلول اوضاع اجتماعی و سیاسی و دستگاه حکومتی زمان خویش اند و علت از آن جهت که بر عقایدی که سیاست و سازمانهای دوره های بعد را تشکیل می دهند تاثیرگذارند . از این رو او در این کتاب به اوضاع سیاسی و اجتماعی دوره زندگی فیلسوفان توجه ویژه ای دارد . این کتاب را کتابخانه خوشه در سایتش قرار داده است .می توانید از اینجا دانلود کنید .
من شخصا در تهیه مطالب این سایت (نوشته های خودم) نیز سعی داشته ام که تا حد امکان سادگی نگارش
را رعایت کنم تا دایره مخاطبین وسیع تر گردد .
نوشته شده توسط میم.پرتو
http://2111365.blogfa.com/post-51.aspx
جام جم فلسفه یک سایت خصوصی است که با هدف انسجام بخشی به فضای مجازی اندیشه فارسی زبان ایجاد شده است.در این سایت شما می توانید آخرین مطالب و اخبار فلسفی را که توسط دیگر اعضاء سایت ارسال می گردد مشاهده نمائید. یا خود مطالب و اخبار مرتبط با فضای اندیشه را جهت اطلاع و مطالعه دیگران منتشر نمائید.
همچنین شما می توانید با استفاده از بخش درگاه ها ی سایت به آخرین نوشتار های سایت ها و وبلاگ های فلسفی آگاه شوید.
جهت ارسال مطلب و یا خبر خود باید از طریق بخش عضویت در سایت عضو شوید و بعد از گذشت 24 ساعت که از عضویت شما گذشت می توانید نسبت به انتشار مطلب اقدام نمائید.

http://www.mashghefarhang.philnama.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

فرزانه شیدا
آموزگار انجمن
آموزگار انجمن

تعداد پستها : 946
تعداد تشکرهای انجام شده از این کاربر : 164

خواندن مشخصات فردي http://fsheida.blogsky.com/

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي بازگشت به بالاي صفحه